Wizyta studyjna w Niemczech

W dniach od 15 do 19 września 2014 r. odbyła się wizyta studyjna do Niemiec polskiej grupy projektowej w ramach programu Comenius – Regio – „MultiM@dia Swiat multimedialny cyfrowych tubylców. Nowe media w szkole ponadgimnazjalnej” . Tym razem miejscem docelowym było malownicze Wetzlar . Brała w nim udział liczna grupa nauczycieli zaangażowanych realizację projektu. Z Zespołu Szkół Ponadgimnzjalnych im E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim : Magdalena Ambrozik , Marzena Ankiewicz, Krystyna Kosicka , Aleksandra Krzyżanek, Marcin Mania, Ryszard Nowak ,Aldona Starosta, Renata Wróbel, Łukasz Włodarczyk . Z Liceum Ogólnokształcącego im J. Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim Małgorzata Józefowicz, Aneta Ochmańska i Sebastaian Skrzypczak. W wizycie studyjnej uczestniczył również Starosta Grodziski – Mariusz Zgaiński , kordynator projektu Grażyna Sterczak oraz tłumacz Małgorzata Kubala.

Tym razem polecieliśmy samolotem z Poznania do Frankfurtu nad Menem a do Wetzlar dojechaliśmy pociągiem.. Pogoda letnia jak nam mówili niemieccy koledzy, tak pięknych dni nie było nawet w środdku lata. Nasz pobyt w Wetzlar to już czwarte spotkanie z niemiecką grupą projektową wobec powyższego wszyscy nastawieni byli na bardzo robocze spotkania , które zaowocują konkretnymi rezultatami . Pierwszego dnia naszego pobytu spotkaliśmy się z nauczycielami Teodor Heuss Schule w Wetzlar , dyrektorką szkoły Panią Evelin Beener oraz niemieckimi koordynatorami projektu Karlem Heinzem Hartmanem i Richardem Spanke. Omówiono harmonogram naszego pobytu oraz oczekiwania związane z realizacją projektu i jego rezultatami. Zwiedziliśmy szkolę, zaplanowano zajęcia w pozostałe dni naszego pobytu a popołudnie , korzystając z nadal letniej pogody przeznaczyliśmy na zwiedzanie miejscowości. Następne dwa dni to praca w utworzonych wcześniej parach nauczycielskich.

Pani Aneta Ochamńska, Aldona Starosta, Marcin Mania z tłumaczem Aleksandrą Krzyżanek spotykali się nauczycielami swoich teamów w Willi Brandt Schule w Gissen. Oczywiście zwiedzali szkołę , uczestniczyli w lekcjach niemieckich kolegów ale również planowali dalszą współpracę. Uczniowie z klas Andreasa Arculariusa i Anety Ochmańskiej nakręcili filmy o sobie które umieszczone są na platformie Moodle , przez Internet dobiorą się w pary i na podstawie wymienianych przez siebie informacji na temat regionów w których mieszkają wspólnie stworzą plakat w języku angielskim podsumowujący ich działania. Aldona Starosta, Marcin Mania i niemieckie koleżanki ze szkoły z Gissen Ingrid Reukauf i Jasmin Klau wspólnie opracowali konspekt lekcji „ Dawne ubrania w nowoczesnych mediach”   Pozostali nauczyciele współpracują z nauczycielami szkoły w Wetzlar. Rezultatami tej współpracy jest scenariusz lekcji „ Skuteczne techniki walki ze stresem”- opracowany przez Magdalenę Ambrozik , Renatę Wróbel, Krystynę Kosicką I Aleksandrę Bucholc z realizacji tej lekcji strona polska i niemiecka nakręci i umieści na platformie Moodle film. Grupa Marzeny Ankiewicz omówiła scenariusz lekcji „ Kuchnie innych narodów”, dalsze działania zaplanowali również matematycy Małgorzata Józefowicz i Florian Muller oraz historycy z grupy Sebastiana Skrzypczaka. Pobyt w Wetzlar zakończyliśmy wspólną kolacją w ogródku restauracji przy zabytkowej katedrze.

Kategorie: Bez kategorii

Komentarze są wyłączone.